CZY DACH PREFA MOŻE STANOWIĆ OCHRONĘ ODGROMOWĄ?

Zgodnie z normą ÖVE/ÖNORM EN 62305 (obowiązującą od 1 stycznia 2008 r.) dachy metalowe są definiowane jako „naturalny” składnik piorunochronu pod warunkiem wystarczającej grubości blachy. Od 12 lipca 2010 r. norma ta została uznana za obowiązującą także w ETV 2002/A2 zgodnie z §2 pkt 1.

Elementy systemu dachowego PREFA (dachówki klasyczne, dachówki łupkowe, dachówki romby i panele dachowe FX.12) i pokrycia z taśmy gładkiej PREFA (PREFALZ) są zatem dopuszczalne jako instalacja ochrony odgromowej (piorunochron w najwyższym punkcie i przypięcie uziemienia do okapu) !

Środki ochrony odgromowej przekraczające wymagania wyżej wymienionej normy umożliwiają wykonanie prostego montażu zwykłego piorunochronu. W tym celu należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi lub zwrócić się do naszego inżyniera realizacji.

Uwaga: W normie są wymienione pewne wyjątki, np. obiekty zagrożone eksplozją (składy amunicji, młyny itp.), obiekty, w których przebywa duża liczba ludzi (szkoły, przedszkola itp.), nadajniki, elektrownie atomowe, muzea i inne. W razie wątpliwości należy zlecić koncesjonowanemu zakładowi instalacji elektrycznych lub zakładowi montażu instalacji odgromowych wykonanie dodatkowej, konwencjonalnej ochrony odgromowej.

Kontakt